poniedziałek, 18 lipca 2016

Gdańsk we #wro2016: Znajomi znad morza w kamienicy Rynek 25

Miejscem działań artystów z Trójmiasta będzie budynek przy Rynku 25. W przestrzeni pięciopiętrowej kamienicy odbywać się będą wystawy, koncerty, spotkania autorskie, pokazy filmowe i dyskusje. Na parterze otwarte będą również kawiarnia, bar i księgarnia.

Zaproszeni twórcy będą eksplorować wątki miejskie, trójmiejskie, nadmorskie, turystyczne, tworząc nowe konteksty, wynikające ze współpracy artystów gdańskich i wrocławskich oraz osób odwiedzających kamienicę.

Koncepcja Znajomych znad morza odnosi się pośrednio do gdańskiego ducha wolności (gdański genius loci), do jego najbardziej organicznej tkanki ‒ w tym wypadku wspólnotowości, możliwości działania kolektywnego, na przecięciu różnych dyscyplin i modeli pracy.

Autorem koncepcji jest grupa kuratorów All Inclusive – kolektyw powstały spontanicznie, z potrzeby wspólnej pracy nad koncepcją gdańskiej prezentacji. Tworzą go gdańscy twórcy i animatorzy kultury: Emilia Orzechowska, Ania Witkowska, Sylwester Gałuszka i Jakub Knera.
Producentem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej.

Parter – kawiarnia, bar, księgarnia i spotkania

Zależy nam na stworzeniu przyjaznej przestrzeni, w której będzie można zapoznać się z kulturą wywodzącą się z Gdańska oraz spędzić czas w luźnej i niezobowiązującej atmosferze. Dlatego też otwieramy księgarnię, kawiarnię i bar.
Zaprosiliśmy do współpracy wrzeszczański Kurhaus (Milena Kotecka + Leszek Bzdyl) oraz sopocki LAS (Joanna Zastróżna + Ewelina Dobosz), odtwarzając klimat obu tych miejsc w autorskiej aranżacji architektonicznej prowadzących. Kurhaus między innymi zaprezentuje Bursztynowy szlak, czyli piwo kolektywu kuratorskiego All Inclusive, wyprodukowane w limitowanej edycji (wyselekcjonowany smak, oryginalna etykieta), nawiązujące swoją barwą do hanzeatyckiego złota północy ‒ bursztynu.

Bezpośrednie otoczenie będą kształtować nowe realizacje Anny Królikiewicz, Macieja Salamona oraz Alicji Karskiej ‒ ironiczne, skoncentrowane na aspekcie turystycznym Trójmiasta.
Zachęcamy odwiedzających do spędzenia dłuższego czasu w księgarni i zapoznania się z publikacjami wydawanymi w Trójmieście – m.in. Wydawnictwo w podwórku, słowo/obraz terytoria, publikacje Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W czytelni dostępne będą artystyczne monografie, tomiki poezji, artbooki i ziny.

Zapraszamy także na spotkania, wykłady i autorskie popołudnia dedykowane konkretnym twórcom. W weekend otwarcia skupimy się na oddolnych inicjatywach artystycznych, przenikaniu się sztuk i kooperacji. W niedzielę zapraszamy do dyskusji o nowej muzyce trójmiejskiej, a także zakupienia płyt niezależnych wydawców.

I Piętro — Koncerty

Tymczasowa sala koncertowa zostanie zaaranżowana przez Mariusza Warasa i Rafała Chomika, uznanych twórców polskiego streetartu. W przestrzeni tej, co wieczór będą się odbywać koncerty oraz muzyczne spotkania gdańskich i wrocławskich muzyków.

Pod szyldem To nie ta melodia będziemy gościć reprezentantów obu miast w nowych składach, w których wcześniej nie mieli okazji spotkać się na scenie. To nie ta melodia to nazwa cyklu spotkań z muzyką improwizowaną, które odbywały się w gdańskiej Kolonii Artystów. Występujący na nich artyści byli do tej pory kojarzeni raczej z alternatywnym rockiem i elektroniką niż z poszukiwaniami na polu improwizacji. Za sprawą odrzucenia rutyny organizatorzy chcą osiągnąć istotne cele przedsięwzięcia – poszerzanie doświadczenia oraz integrację trójmiejskiej i wrocławskiej sceny alternatywnej.

Wieczorne koncerty Nowe idzie od morza są związane z działalnością strony pod tą samą nazwą, której od czterech lat towarzyszy idea promocji trójmiejskiej sceny muzycznej. Serwis ten skupia się na działalności lokalnej sceny, rozmowach z nietuzinkowymi osobami i promocji najnowszych wydawnictw przez udział w licznych festiwalach (Metropolia jest Okey, Festiwal Filmowy w Gdyni, Streetwaves), wydawnictwo płytowe (kompilacja wydana przy udziale Instytutu Kultury Miejskiej). W ramach udziału Gdańska w Koalicji Miast pod szyldem Nowe idzie od morza odbędą się wieczorne koncerty, prezentujące najciekawszych twórców z Trójmiasta i okolic. Wśród zaproszonych artystów znajdą się: Olo Walicki Kaszebe II, Trupa Trupa, Kobiety, Prawatt, Rhythm Baboon, Syny, Langfurtka oraz dwa zespoły występujące z okazji dnia Totart: Szelest Spadających Papierków i Brzóska de Paulus.

II Piętro — Wystawy: Wieszajmy artystów każdego dnia / Gabinet osobliwości

Przestrzeń otwiera przegląd malarstwa — Wieszajmy artystów każdego dnia, rozwinięcie projektu Sylwestra Gałuszki z Kolonii Artystów, w którym codziennie prezentowane jest inne dzieło. Tym razem idea polega na zebraniu w jednym miejscu sporej liczby obrazów i zestawieniu ich w nieoczywistej konfiguracji. Ma to być rodzaj nieustającego procesu twórczego, a także artystycznego archiwum, które tworzy kolejne relacje pomiędzy różnymi twórczymi reprezentacjami. Ściana malarska ma odzwierciedlać nieskończoność interpretowania, które zastępuje poszukiwanie ustalonego raz na zawsze znaczenia obrazu. Na wystawie będzie można zobaczyć najnowsze prace m.in. Agaty Nowosielskiej, Maliny Tomaszewskiej, Krzysztofa Wróblewskiego, Marcina Zawickiego, Anny Orbaczewskiej, Kamili Model, Daniela Cybulskiego, Jakuba Bielawskiego, Piotra Rubieckiego, Katarzyny Fijałkowskiej, Aleksandry Kotarskiej, Mai Zaleskiej, Łukasza Patelczyka, Macieja Pytlaka, Macieja Salamona, Karoliny Kardas, Macieja Chodzińskiego, Krzysztofa Nowickiego i Tomka Kopcewicza.

Nawarstwienie, przytłoczenie ilością narracji, pozorny chaos mają wprowadzić widza w specyficzny stan, co będzie zachętą do obejrzenia kolejnej wystawy, Gabinetu osobliwości. W niej znajdziemy echo mieszczańskich zbiorów, dziwacznych wunderkamer, które snują własne historie z pogranicza sztuki i naukowych poszukiwań, często sięgając do alchemii czy magii. Gabinety te ujawniają coś, czego nie widać z zewnątrz. Należy wejść, zanurzyć się w czyjś świat. Wyraźnie widać tu nawiązanie do Atlasu Mnemosyne Aby’ego Warburga. Złożoność osobliwych kolekcji, nieskończoność poszukiwań i artystycznych wcieleń ma uzmysłowić widzom, że są doświadczenia dalekie od otaczającej rzeczywistości, oniryczne, zapomniane, wyparte, zwyczajnie niepraktyczne, prowadzące do doświadczeń granicznych czy mistycznych. W tej części zaprezentują się Patrycja Orzechowska, Katarzyna Józefowicz, Marcin Zawicki, duet Karska / Went, Maciej Chodziński, Marek Rogulus Rogulski, Emi Orzechowska + Ania Witkowska oraz Olga Markowska.

III Piętro — Wystawa: Znad Morza

Na trzecim piętrze oraz w piwnicy (instalacja field recordingowa Marcina Dymitera) zostanie zaprezentowana historia o morzu i jego metaforze. Dzisiaj podróż przez morze kojarzy się głównie z napływem uchodźców do Europy i ich tragicznym losem. Bezpośrednio wątki nawiązujące do sytuacji społeczno-geopolitycznej odnajdziemy w obiektach i dokumentacji performance Aurory Lubos Z morza oraz zdjęciach fotografa-reportażysty Macieja Moskwy, który opowie nam także o swojej pracy podczas spotkania autorskiego. Na ile możemy się przyglądać całej tej sytuacji, na ile powinniśmy przewartościować własną postawę – to tylko niektóre pytania, które autorzy poruszają w ekspozycji.

Wątek emigracji pojawia się również w wideo Julity Wójcik, artystki zaangażowanej społecznie, która z portu Gdynia wyrusza w morze na tratwie zbudowanej z plastikowych walizek. Wątek historyczny, poruszony przez artystkę uświadamia nam, że historia zatacza koło. Kolejny nomadyczny projekt to Odyseja Tomka Kopcewicza i Michała Szlagi, którzy przedstawią wybrane wątki z dotychczasowej podróży, między innymi bezimienne strefy, w których ludzie czekają na wpuszczenie do Europy. Podczas trwania ekspozycji rozpoczną równolegle krótką podróż po wodach wrocławskiego odcinka Odry, pływając w kajaku z żaglem. Tymczasowość, brak komfortu i bezpieczeństwa, osamotnienie, lęk to wątek poruszany w premierowej pracy wideo Andrzeja Karmasza, który od lat podróżuje do Azji i bada relacje między autochtonami a turystami, podgląda lokalne rytuały i opisuje granice ludzkiej otwartości. Najnowszą realizację przygotuje również Honorata Martin.

IV Piętro — Studia: Miasto / kino

Ostatnie piętro jako punkt wyjścia traktuje miasto – bazując na projektach dedykowanych Gdańskowi, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak może wyglądać i zmieniać się współczesne miasto. Studia: Miasto to rozwinięcie idei Miasta Dialogicznego prof. Jacka Dominiczaka oraz prowadzonej przez niego Pracowni Projektowania Wnętrz Miejskich. Zaprezentowana makieta to przykład tego, co możemy zrobić, by nasze przestrzenie do życia odpowiadały naszym potrzebom – jedną z głównych cech Miasta Dialogicznego są zawarte w nazwie pracowni Wnętrza Miejskie, które są budowane przez świadomą relację między wnętrzami architektonicznymi i urbanistycznymi. Wystawa pokazuje projekty wnętrz miejskich dla Młodego Miasta na terenach postoczniowych, dla Głównego i Starego Miasta, dla Osieku, Starego Przedmieścia i Przymorza. Swoisty rodzaj filozofii zawarty w modelu pokazuje nam, jak świadomie i odpowiedzialnie możemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Prezentacji będzie towarzyszył autorski wykład prof. Dominiczaka, który od wielu lat gości z wykładami w USA, Meksyku i Portugalii.

Na najwyższym piętrze kamienicy zaplanowano również tymczasowe kino. W ramach pokazu filmów w cyklu Wrzeszcz ART! będzie można zagłębić się w realizacje trójmiejskich i wrocławskich artystów posługujących się sztuką wideo. Zaprezentujemy m.in. prekursorów wideo artu, profesorów ASP w Gdańsku oraz ich wychowanków. Dodatkowo każdego wieczoru będziemy wyświetlać pełnometrażowe dokumenty, takie jak obraz o zespole Kaszebe II, o zespole Gówno w spotkaniu z Make Life Harder, a także filmy Miłość Filipa Dzierżawskiego i Polskie gówno Grzegorza Jankowskiego. Osobny dzień i prezentację będzie mieć grupa artystyczna Totart – najsilniej rozpoznawalna awangarda Gdańska, która w tym roku obchodzi swoje 30-lecie – oraz Festiwal Interference.

PROGRAM 
30 lipca – 5 sierpnia / Wrocław / Rynek 25

Podczas projektu Znajomi znad morza codziennie w godzinach 12.00‒24.00 zapraszamy na wystawy, spotkania, projekcje filmowe, do księgarni oraz przestrzeni barowej (Kurhaus i LAS).

● sobota, 30 lipca ●

16.00 Otwarcie projektu Znajomi znad morza
12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! ‒ wideoroom / kino
17.00 Stocznia – jest czy jej nie ma?, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
18.30 Znajomi znad morza, część I – jak wygląda trójmiejska scena artystyczna po 2002 roku? Samoorganizacja artystyczna, kolektywność, prowadzenie: Stach Szabłowski / dyskusja
19.30 Aurora Lubos, Welcome / performance
20.00 Film o powstawaniu płyty Kaszebe II / kino
21.00 Nowe idzie od morza: Olo Walicki Kaszebe II / koncert

● niedziela, 31 lipca ●

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja monografii Julity Wójcik, prowadzenie: Stach Szabłowski / spotkanie
18.30 Znajomi znad morza, część II – jak wygląda trójmiejska scena muzyczna po 2002 roku?, prowadzenie: Jakub Knera / dyskusja
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Trupa Trupa / koncert

● poniedziałek, 1 sierpnia ●

12.00‒24.00 Dzień Totart. Archiwalne filmy Totartowców / kino
17.00 Marcin Dymiter, Field recording / wykład
19.00 Totart, czyli odzyskiwanie rozumu, reż. Bartosz Paduch / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Dzień Totart: Brzóska de Paulus, Szelest Spadających Papierków / koncerty

● wtorek, 2 sierpnia ●

12.00‒24.00 Dzień Interference: projekcje wideoklipów + filmów konkursowych / kino
21.00 Dzień Interference / Nowe idzie od morza: Kobiety / koncert
22.00 Dzień Interference: VJ Battle

● środa, 3 sierpnia ●

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
18.30 Jacek Niegoda, Collaboration = współpraca czy kolaboracja / wykład
19.00 Polskie Gówno, reż. Grzegorz Jankowski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Langfurtka / koncert

● czwartek, 4 sierpnia ●

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Promocja książki Macieja Moskwy, prowadzenie: Jakub Knera / spotkanie
18.00 Jacek Dominiczak, Miasto Dialogiczne / wykład
19.00 Miłość, reż. Filip Dzierżawski / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Prawatt / Rhythm Baboon / koncert

● piątek, 5 sierpnia ●

12.00‒24.00 Wrzeszcz ART! – wideoroom / kino
17.00 Spotkanie z Make Life Harder
19.00 Podróż na Hel czyli Gówno w pytaniach Make Life Harder / kino
20.00 To nie ta melodia / koncert improwizowany
21.00 Nowe idzie od morza: Syny / koncert

Szczegółowe opisy wydarzeń można znaleźć na stronie: http://koalicjamiast.wroclaw2016.pl/gdansk/

---------------

Koalicja Miast 2016, to pierwszy projekt współpracy kulturalnej miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Współpraca ma na celu prezentacje kulturowe Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi oraz Poznania i Szczecina skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci.Wrocław jako Europejska Stolica Kultury 2016 stanie się sceną, na której spotkają się pomysły i praktyki z każdego z miast koalicji. Inicjatywa ta stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy miastami, promowania lokalnych artystów, tworzenia wspólnych projektów artystycznych i kulturalnych.

-----------

Organizator: Wroclaw 2016 Europejska Stolica Kultury
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Impart
Partner strategiczny: KGHM

Producentem prezentacji Gdańska "Znajomi znad morza" jest Instytut Kultury Miejskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz